Ustvarjalka Urška Golob se je prepustila toku in povsem nenačrtovano zasnovala U-stvarjalnico. Znamko nakita, ki se poigrava z različnimi barvami in strukturami, ki dajejo občutek brezhibnosti. Oblikovalka, po poklicu pravnica, včasi svoji osnovi - preji - doda matice, zakovice, ključke in jim na ta način priskrbi drzen značaj. Nam je U-stvarjlanica padla v oči zaradi lesketajočih, zlato-srebrnih detajlov, ki bodo letošnjo jesen in zimo še posebej izstopajoči in obvezni dodatek.
Od kod se ti je porodila ideja za U-stvarjalnico?
To se je zgodilo tako spontano, da se še danes sprašujem, kako. Vsekakor ni bilo načrtovano. Lansko jesen so začeli nastajati zametki nakita s tehniko ovijanja vrvi s prejami različnih materialov in barv. Izdelki, ki so nastajali, so mi bili enostavno pisani na kožo. Ideje, ki so se že nekaj časa nabirale, so začele dobivati življenje, obliko in barvo. Je bilo pa zagotovo prisotne nekaj trme in vztrajnosti, da je nastal zame kot ustvarjalko popoln nakit, ki sedaj predstavlja U-stvarjalnico.
Ustvarjalno-modni svet je danes težji zaradi pestre ponudbe in lažje dostopnosti. Kako oz. zakaj si se odločila za samostojno pot v kreativni svet?
Ko sem začela z ustvarjanjem nakita, sploh nisem imela v mislih ponudbe za trg oziroma nikakor ni bil moj namen predstaviti izdelkov javnosti. Nakit je nastajal za mojo dušo, od začetnih kosov do vedno bolj dodelanih kosov. Z vsakim novim kosom sem ga nadgradila, izpilila tehniko, odkrila različne preje in vrvi. Ta proces je bil najbolj vznemirljiv, čeprav sem za začetek in raziskovanje primernih materialov porabila kar precej denarja. Tako je nastal dovršen, barvit, sodoben, nosljiv in zgovoren nakit, čistih linij z boemskih pridihom. Sami izdelki so kazali na to, da jih mora videti svet. Tako je bil pravzaprav glavni faktor ponudbe nakita pogum in vera v drugačen in izviren izdelek. Zame je bilo to lažje, ker nakit izdelujem v prostem času poleg službe.
S čim se sicer ukvarjaš?
Po izobrazbi sem univerzitetno diplomirana pravnica in zaposlena. Ravno to včasih monotono delo pravnice me je od vedno vodilo k ustvarjanju v prostem času. Oblikovanje nakita je tako še vedno hobi, sem si pa uredila osebno dopolnilno delo, ki mi je omogočilo prodajo nakita. Ker ustvarjam v prostem času, se ne nabere zelo veliko kosov, tisti, ki pa se, pa so posebni in izdelani z ljubeznijo in natančnostjo.
Koliko časa potrebuješ za izdelavo kosa nakita?
Ovijanje vrvi s prejami je zamudno delo. Največ časa porabim za verižice, povprečno okoli 3 ure za kos, manj za uhane in zapestnice.
Si zadovoljna s trenutnim povpraševanjem?
Povpraševanje je z mojega vidika dovolj veliko. Včasih se mi sicer zazdi, da fizično ne bom mogla izdelati toliko kosov v določenem času, vendar si razporedim svoj čas tako, da zadovoljim svoje naročnice in konec koncev tudi sebe.
Za svoj nakit praviš, da je drzen, poseben in samosvoj ter da je odraz tebe. Si torej takšna tudi ti?
Zagotovo. Moj nakit v celoti odraža mene.
Kaj lahko od tebe pričakujemo v kratkem?
Tega še sama ne vem. Tako kot tudi nisem načrtovala, da se bo iz popoldanskega igranja s koraldami razvila U-stvarjalnica. Ne vem, kam me bo vodila domišljija in življenje. Prepuščam se toku in se ne omejujem.
Nakit U-stvarjalnice si lahko ogledaš v trgovini Zoofa v Ljubljani. Za celotno in najnovejšo ponudbo kosov pa preveri njeno Facebook stran.
Fotografije: Brigita Logar
Comments
Post a Comment